Vítáme vás v diskusním fóru EkoKoza Cz

Mast s konopím

dana
člen

Mast s konopím

Příspěvekod dana » pát 20. úno 2015 9:20:01

Nemáte někdo recept na konopnou mast?
David

dana
člen

Re: Mast s konopím

Příspěvekod dana » pát 20. úno 2015 9:20:01

ještě jsem vlastně chtěl napsat, že jsem rád, že jste založili tohle forum. Já vyrábím teda spíš mýdla, ale rád bych se pustil právě do mastičky s konopím.

Blažena
pokročilý

Příspěvekod Blažena » pát 20. úno 2015 9:20:01

Dobrá mast je trochu běh na dlouhou trať

Původní recept hovoří o kosmetické vazelině, někdo používá vepřové sádlo, já svou mast vařím z rafinovaného kokosového tuku.
Snese vysoké teploty, dobře promašťuje a vstřebává se, je přírodní.

RECEPT
250 gr tuku (polovina z celkového množství) + 1 litr vody rozpusť v dostatečně velkém hrnci. Přidej 1/2 litru konopné natě s listů, a přiveď k varu, přiklop a za občasného míchání velmi zvolna vař na mírném!!! ohni 2-3 hodiny. Odstav, dej zchladnout, ulož do lednice, seber ztuhlý tuk (jsou v něm jemné části konopí), jemně vytlač přebytek vody a dej do chladna odležet na 2 týdny.
Zbytek bylin (stonky a hrubší kusy) a zbylou vodu nevylévej (jelikož jsi \"mydlář\"), ale použij jako základ pro výrobu konopného mýdla (proces za studena - získáš dobrý základ pro exfoliační léčivé konopné mýdlo).
Po 2 týdnech rozpusť základ masti ve vodní lázni, přidej dalších 250 gr tuku a 1/4 litru palic a \"vař\" 1 hodinu. Poté nech vychladnout a ulož do chladu na týden.
Po týdnu rozpusť, hodinu povař ve vodní lázni 1 hodinu - znovu odlož na 1 týden.
Můžeš opakovat ještě jednou, mast tím získá jen na síle.
Teď konečně přijde poslední fáze - rozpusť na mírném ohni (tedy tentoktát už ne ve vodní lázni)a celou dávku proceď přes plátno, čistý odfiltrovaný tuk, zbavený hrubých částí, vrať na oheň a na prudkém ohní vař-škvař asi 15-20 minut, dokud nebude mast vonět tak trochu \"spáleně\", neboj se - poznáš to, mast takzvaně dehtovatí - nevoní to, poslední fáze (přepálení) smrdí, pokud máš možnost, vař venku. Já vařím venku na el. vařiči, abych si nezasmradila kuchyň.

Trpělivost se vyplatí - taková mast se s žádnou kupovanou vůbec nedá srovnávat

Image

A ještě něco časově méně náročného

BALZÁM Z KONOPÍ
do zavřovačky nasyp 2/3 ojemu slenice konopné natě, listů a palic, stlač a zalij bambuckým máslem - cca 3 dl (používám rafinované z eshopu), zajisti dřevěnými špachtlemi, aby konopí zůstalo potopené a dej do trouby péct na 120°C (plynová na sporo) na 3 hodiny.
Potom sceď, do vychladlého, ale ještě tekutého másla přidej 3 kapky vit E (konzervace), 3 kapky vit A (regenerace), 10 kapek levanulové silice, 10 kapek rozmarýnové silice.
Tyto přísady jsou jaksi dobrovolné, ale tvůj balzám pozvednou o úroveň výš!!!
Rozlij do kelímků, já používám plastové obaly z kinder-vajíček (cca 15 ml kus).
Nemá takové vlastnosti, jako mast, ale je velmi účinná na opaření, popáleniny, opruzeniny, popraskané rty, odřený nos při rýmě, skvěle hojí drobné ranky (bez jizev).

Blažena
pokročilý

Příspěvekod Blažena » pát 20. úno 2015 9:20:01

Citováno z Dava dne March 15, 2013, 13:42
ještě jsem vlastně chtěl napsat, že jsem rád, že jste založili tohle forum. Já vyrábím teda spíš mýdla, ale rád bych se pustil právě do mastičky s konopím.

Jsem ráda, že budu mít parťáka na diskutování o mydlaření, nemydlařím sice moc dlouho, zato jsem tomuto řemeslu naprosto propadla :D :D

Ekokoza1
člen

Příspěvekod Ekokoza1 » pát 20. úno 2015 9:20:01

a já přidám ještě jeden recept:

KONOPNÁ MASTIČKA pana Josefa Ponikelského

50 g volně sušené samičí rostliny konopí, ručně rozdrcené (nikoliv prášek)
250g 100% palmového tuku (pro lepší výsledky je vhodné mastičku nakombinovat s
kokosovým tukem (50:50; kokos:palma) nebo se dá použít 100% kokosového tuku
cca 2ml extraktu z grepových jader (přírodní konzervant)

250g tuku dáme do hlubokého pekáče a předehřáté trouby na 110°C, teplotu po celou dobu pečení udržujeme. Po jeho rozpuštění přidáme 50g konopí a rozmícháme dřevěnou vařečkou. Pečeme za občasného míchání 3 hodiny. Potom troubu vypneme a mast necháme 24 hodin stát. Další den znovu nastavíme troubu na 110°C a mast pečeme 3 hodiny při stejné teplotě, občas promícháme. Necháme vychladnout tak, aby tuk byl ještě tekutý, prolisujeme přes čisté plátno a plníme do kelímků. Zbylý konopný materiál lze ještě jednou vyluhovat, postup je stejný, jen použijeme poloviční množství tuku. Kvalita a účinky jsou stejně dobré jako u mastičky vzniklé z prvního pečení.
Používáme na:

záněty, opruzeniny, proleženiny, opary, ekzémy, poúrazové artrózy, bércové vředy, tlumí artritické bolesti, má antivirové, antibiotické a protiplísňové účinky.
Aplikace:

Jednou až třikrát denně lehce natřeme na problémovou pokožku. Vyjímečně se může objevit alergická reakce v podobě napuchnutí kůže. Nikdy nepoužíváme na krvavé nebo hnisající rány!

michala
začátečník

Příspěvekod michala » pát 20. úno 2015 9:20:01

Zdravím všechny. Musím říct, že jsem našla nádherné stránky :). Samozřejmě myslím tyhle ;). Jsem začátečník a nyní se chystám na mastičku a přijde mi jako super nápad použít zbylou vodu na mýdlo. Moc jsem jich zatím nevytvořila, tak prosím o radu co přidat. Předem děkuji za odpověď :)

Karla-mydlenka
člen

Příspěvekod Karla-mydlenka » pát 20. úno 2015 9:20:01

na co přesně by to měla mastička být?

Michala1
člen

Příspěvekod Michala1 » pát 20. úno 2015 9:20:01

No téma je Mast s konopím :). Paní Blažena právě ve svém receptu psala, že je možné zbylou vodu použít jako základ do mýdla....

Michala1
člen

Příspěvekod Michala1 » pát 20. úno 2015 9:20:01

No téma je Mast s konopím :). Paní Blažena právě ve svém receptu psala, že je možné zbylou vodu použít jako základ do mýdla....

Karla-mydlenka
člen

Příspěvekod Karla-mydlenka » pát 20. úno 2015 9:20:01

recept na mýdlo:
1362g vody
473g hydroxidu sodného
1810g olivového oleje
1130g kokosového oleje
680g palmového oleje
30g extraktu z grepového jádra
45 g esenciálního oleje
----------
Místo části vody bych přidala právě tu zbylou vodu.

Zpět na