Vítáme vás v diskusním fóru EkoKoza Cz

Lanolín

Aterus
začátečník

Lanolín

Příspěvekod Aterus » pát 20. úno 2015 9:20:01

Dobry den ,
chtela jsem se zeptat zda se u Vas da sehnat i lanolinovy sampon popr. zda se da vyrobit z cisteho lanolinu ktery tu mate ? Slysela jsem ,ze sampon se da vyuzit jak na prani pradla ,kobercu ,myti oken tak snad dokonce i jako sampon na vlasy a telo ...je to pravda ?
Dekuji predem za odpoved

Ekokoza1
člen

Re: Lanolín

Příspěvekod Ekokoza1 » pát 20. úno 2015 9:20:01

bohužel se šamponem s lanolínu zkušenosti nemám. Třeba se ještě někdo ozve.

Blažena
pokročilý

Příspěvekod Blažena » pát 20. úno 2015 9:20:01

O tom, že by existoval šampon, nebo mýdlo jen z lanolínu nevím a myslím, že by to ani nešlo. Lanolín se chová jako vosk , tak právě asi proto.
Dá se ale přidat do mýdla při výrobě, a to ve \"stopě\" jako doplňující složka pro vylepšení vlastností.
Pokud by se jednalo o mýdlo vyrobené \"HOT METODOU\", pak po příslušném naředění by vzniklo něco jako tekuté mýdlo, na praní vlny a jemného prádla ano, na mytí vlasů pouze v kombinaci s oplachem s jablečným octem. Takové mýdlo bude mírně zásadité, což vaše vlásky nebudou mít rády. Nicméně na tělo - OK.
Lanolin by šel ale také určitě včlenit do šamponu vyrobeného s emulgátorem a tenzidem (např. SLSA, nebo SODIUM COCO SULFÁT), tam lze vhodně uprait Ph šamponu a lanolin by fungoval jako pěstící složka.

Aterus
začátečník

Příspěvekod Aterus » pát 20. úno 2015 9:20:01

Dobry den ,velmi dekuji za tuto informaci , videla jsem v nekolika odkazech na prani vlny prave takoveto vyrobky ,ale jsem od prirody hrozny neduverivec tak jsem si to chtela overit . Jelikoz ,hlavne koukam po nejakem prostredku na prani vlny :( . Bohuzel s vyrobou mydel nema zadne zkusenosti .

Blažena
pokročilý

Našla jsem na netu několik základních informací o lanolinu a protože i pro mě jsou některé z nich novinkou, myslím, že není od věci se o něm trochu rozepsat.
LANOLIN, zdá se, je docela zajímavou surovinou pro výrobu domácí kosmetiky a určitě stojí za vyzkoušení (pro mě jako stvořený k expedimentování) :P

Čistý lanolin je sekret mazových žláz ovcí, je to tuk z ovčí vlny.Je směsí sterolů a dlouhých řetězců mastných alkoholů.
Po stříhání se vlna umyje a pak se z ní extrahuje lanolin.
Je to nažloutlá neztužená vosková látka zvaná \"vlněný vosk\". Jakékoliv kosmetické použití lanolinu využívá jeho hydratační sílu.
Lanolin je především využíván pro jeho výživné a hydratační vlastnosti a schopnost změkčit kůži. Jeho struktura a složení jsou velmi podobné se sébem lidské pokožky a proto rychle a aktivně proniká přes buněčnou membránu, ochraňuje pokožku, snadno se vstřebává bez zanechání mastného filmu.

Používá se především jako co-emulgátor, který se zavádí do olejové fáze.
Co-emulgátor je doplňující emulgátor - použitý současně ještě s dalším emulgátorem, vetšinou také méně stabilním - nebo v případě, kdy není vhodné začlenění velkého množství, jinak spolehlivého emulgátoru. To všechno proto, aby byla emulze stabilní. Většinou se v těchto případech současně přidává pro podporu stability emulze do vodní fáze některá z gum (arabská, xanthanová, guarová, apod.)

Použití: přidat v receptuře 2-10 % do krémů, balzámů, holicích krémů, vod po holení, mýdel, šamponů a sprchových gelů.

ZuzkaC1
člen

Příspěvekod ZuzkaC1 » pát 20. úno 2015 9:20:01

Lanolin je výborný do krému na rozpraskané paty, kromě dalších olejů přidávám ještě 10% močoviny a lecitin a včelí vosk jako co-emulgátor, éo hřebíček a mátu a funguje bezvadně. Na obličej je opravdu hooodně mastný, dala bych ho jedině do nějakého ochranného zimního krému do mrazu.

ZuzkaC1
člen

A čistý je výborný na jakékoli odřeniny, říznutí...hojí bez jizev a bez strupů. Čistý je ale doslova lepidlo.

Blažena
pokročilý

Citováno z ZuzkaC dne May 10, 2013, 16:25
Lanolin je výborný do krému na rozpraskané paty, kromě dalších olejů přidávám ještě 10% močoviny a lecitin a včelí vosk jako co-emulgátor, éo hřebíček a mátu a funguje bezvadně. Na obličej je opravdu hooodně mastný, dala bych ho jedině do nějakého ochranného zimního krému do mrazu.

Zdravím Zuzko,
díky za tip, do pondělka jsem měla v plánu nakombinovat složení a vyrobit krém na změkčení ztvrdlé kůže na chodidlech. Díky tobě mám ušetřenou půlku práce. :D

ZuzkaC1
člen

Opravdu máme podobné nápady :-)
Tak ještě přesné složení, včera jsem ho neměla u sebe.
15% bambucké máslo
10% lanolin
5% konopný olej
30% růžová voda
20% destilovaná voda
10% urea
3% konopný výtažek
3% lecitin
3% včelí vosk
0,6% Cosgard
0,2% vitamin E
0,2% mátová a hřebíčková silice

Místo včelího vosku bude určitě lepší nějaký stabilizátor, třeba cetylalkohol, ale neměla jsem ho-takhle je potřeba hlídat konzistenci a v případě, že se začne časem oddělovat vodní složka od tukové, přidat ještě lecitin. Granulovaný lecitin rozpouštím zastudena v růžové vodě, trvá to určitě nejmíň hodinu-pokud máte v tekuté formě, tak pak se rozpouští v olejích-je to smíšený emulgátor (tzn. že lze použít jak pro emulze o/v tak v/o),takže záleží na tom, v jaké ho máte formě. Tuky lze obměňovat,ale určitě ponechat lanolin a ureu-obojí je silně hydratační. Místo čistého bambuckého másla jsem v další várce použila domácí konopnou mast z kokosového oleje a bambuckého másla a řekla bych,že je ještě lepší-ale nemusí být. Urea se dá běžně zakoupit v lékárně,je poměrně levná (30g cca 60,-, z toho je 20,- kč za krabičku)
K použitým silicím:
hřebíčková silice - deodorační a desinfekční účinek, zklidňuje pokožku
mátová silice - osvěžující, vhodná na kožní problémy
A kromě jiného jejich kombinace úžasně voní :-)

Blažena
pokročilý

Zuzko, jsi poklad
tvůj recept jdu realizovat, jen hřebíček nahradím tee tree olejem.
Mast je pro kamaráda, který si nechal rozmnožit plíseň na nohou do takových rozměrů, že by se za ni nemusela stydět ani \"výrobna penicilinu\". Něco takového jsem viděla poprvé v životě.
Momentálně jsme úspěšně pomocí tee tree zvládli akutní fázi, kdy se mu bolavá místa lokalizovala, obnovila se mu kůže na ložiscích a celkově se mu to zklidnilo, přestalo pálení a zmírnilo se olupování.
Momentálně maže 2x denně tee tree olejem, myje \"rebatchink mýdlem s tee tree\", ale tvrdé nášlapy na chodidlech a patách a suchou, až zázračně se léčící kůži mezi prsty je potřeba hydratovat a zbavit se olupování.
Podle složení masti by to mohlo být hodně účinné.

Jinak díky za tip na UREU, kupuji od \"Alisa Beauté\" za dost nekřesťanské peníze. Tohle je proti tomu za hubičku.

pa a ještě jednou díky, dám vědět, jak jsem dopadla a jaké byly účinky.

Zpět na