Vítáme vás v diskusním fóru EkoKoza Cz

GENIÁLNĚ JEDNODUCHÁ KOMPLEXNÍ PÉČE O VAŠI PLEŤ

Blažena
pokročilý

GENIÁLNĚ JEDNODUCHÁ KOMPLEXNÍ PÉČE O VAŠI PLEŤ

Příspěvekod Blažena » pát 20. úno 2015 9:20:01

Jedná se dvoufázové sérum, které není emulgované
Základem vodní fáze je gel z psyllia (určitě znáte, pro ty co neznají - jedná se o rozpustnou přírodní vlákninu).
Nejdříve si vyrobte psylliový gel:
250 ml vody a 2,5 gr psyllia dejte do kastrůlku a postavte na sporák, zahřívejte a současně míchejte až do dosažení doby varu. Potom odstavte a přeceďte ještě horký gel přes husté sítko, abyste ho vyčistili.(no, přeceďte je asi nesprávný výraz, protože jak vám gel začne chladnout, získá takovou viskozitu, že vám to sítko skoro zalepí). Můj první pokus skončil v polovině, s tím, že ten neodfiltrovaný díl použiju na nějaký čistící - exfoliační krém, nebo mlíčko. Výsledný čistý gel byl hustý, táhlo se to jako lepidlo.
Začala jsem nanovo a tentokrát jsem gel po dosažení bodu varu odstavila, nechala trochu zchladnout (asi 50°C). Předpoklad byl, že jsem získala cca 250 ml nevyčištěného gelu, přidala jsem 200 ml aloe vera šťávy - záměrně nepíšu gel, protože tento potravinový doplněk není gelovitý, ale vodnatý (je to ta aloe, kterou běžně užíváme vnitřně na vyčištění organismu, kterou bohužel od výrobců kupujeme jako aloe-gel a potom většinou zjistíme, že je to málo aloe naředěné hodně vodou) a 50 ml koloidu stříbra (pro ty co nemají, použijte růžovou vodu, nebo demineralizovanou vodu). Celkem mi to dalo 500 ml tekutiny. Vše jsem promíchala metlou, a přecedila. Šlo to o mnoho líp, ale stejně se obrňte trpělivostí. Nakonec konzarvujte Cosgardem - 0,5 ml na 100 ml gelu. Uložte do lednice.
Získáte 500 ml tekutého gelu, který má silné zklidňující účinky, je hydratační, posilující a opravný pro povrch pokožky.
V mnoha receptech na zahraničních stránkách je využíván místo aloe gelu, nebo jím nahrazují gel z bambusu (což je pro mě v podstatě neznámá kosmetická surovina). Nicméně ohlasy velké, samá chvála.
Myslím, že v kombinaci s aloe šťávou (hydratace, léčení, výživa) a stříbrem (konzervace) jsem získala slušný základ pro další použití.
A proč tohle všechno?
našla jsem naprosto jednoduchý, o to víc geniální recept. Autorka v něm doslova píše:
"do nádoby smíchejte 50/50 psyllium gel a unikátní olej"
Unikátním, chcete-li mimořádným olejem je myšlena směs olejů, šitá vaší pleti na míru. Oleje jsou tou podstatnou složkou vašeho séra. To, jak oleje poskládáte, bude určovat, jak vaše sérum bude účinné. Gel je jen jakýmsi "luxusním" dopravcem olejů do pokožky.

A já takový svůj unikátní olej už dávno používám!
Mě vyhovuje přesně toto složení, jsou to oleje, které pro sebe používám ve svých krémech. Mám smíšenou pleť, 4+ křížků v občance, alergii na sluníčko, někdy nepříjemnou reakci na horko, nebo chlad, bez akné, občas, hlavně v T-zoně černé tečky.

Olej jojobový - 30%
(chrání před dehydratací a zpomaluje ztrátu vody z kožních buněk, výživný, proniká hluboko do pokožky bez zanechání mastného filmu na pokožce, reguluje tvorbu kožního mazu, zklidňující a hojivý, udržuje pružnost a elasticitu pokožky - aktivuje metabolismus elastinu, vhodný jako krém pro všechny typy pleti)

Olej šípkový - 20%
(hojivý, zlepšuje vzhled hlubokých vrásek, po pravidelném používání tohoto oleje kůže získá přirozenou strukturu a barvu. redukuje hluboké vrásky a odstraňuje povrchové vrásky, díky své silné antioxidační aktivitě, blokuje šípkový olej rozvoj vrásek, rozzáří tón a vzhled pokožky, denní krémy, noční výživná a regenerační péče, krémy proti stárnutí)

Olej z pšeničných klíčků - 30%
(výživný, bohatý a změkčující, zvláště pozoruhodný olej pro suchou a dehydratovanou pleť, regenerační, anti-aging, vyživuje zralou pleť, oddaluje stárnutí pleti , stahuje kožní tkáně, působí proti ztrátě elasticity kůže , péče o podrážděnou, křehkou a citlivou kůži, restrukturalizace, čistý nebo ve směsi s jinými oleji - jako denní nebo noční krém)

Olej rakytníkový - 10%
(vynikající antioxidant, proti stárnutí, mimořádně vysoký obsah vitamínu E , zklidňuje podrážděnou pokožku, ochrana proti UV záření, prodlužuje délku opálení, zvláčňující, zklidňuje a zjemňuje pokožku, ochrana proti slunečnímu záření)

Olej malinový - 10%
(regenerační a léčivý, aktivně se podílí na tvorbě buněčných membrán, protivráskový, antioxidant, pomáhá v boji proti stárnutí pleti, zklidňuje podráždění a ekzémy, jemně připravuje pleť na slunění, pohlcuje část UVA a UVB záření)

V tomto poměru si míchám 100 ml smíšeného oleje do lahvičky, přidám 1 ml vitaminu E a 1 ml vitaminu A. Podle potřeby tuto směs "mých" olejů používám do své kosmetiky.

Tak tedy máte svůj osobní olej, přidáte gel - a to v poměru 1:1, nevažte, neměřte, odhad bohatě stačí - a všechno to v lahvičce pěkně protřepejte.
Nevím, která složka to způsobí, ale směs se chová jako emulze a ani po 3 dnech se mi ne a ne oddělit, přesto, že je dvoufázová. Nějaké náznaky tam sice jsou, ale jakmile znovu protřepu, je to dokonale spojené.
Protože používám malinový olej, který je aromatický, nijak jsem nevoněla, ani jsem zatím nevčlenila esenciální oleje, i když přiznávám, toto složení k tomu přímo vybízí.
Pokud by na vás bylo 50% zastoupení olejů v tomto ročním období moc, pak změňte poměr, já pro příště určitě budu míchat 70/30.
Geniální na tom všem je to, že si "natřepete" podle potřeby množství třeba jen na týden, tudíž máte stále čerstvé. Sérum už nekonzervujete, gel je již konzervovaný!

Dokonale se vstřebá :)
Velmi příjemně se nanáší :D
Pleť je po něm krásně napumpovaná :P
Růžičky ve tvářích :o
Zvládne to i naprostý začátečník a přesto bude mít na poličce luxusní přírodní kosmetický skvost 8-)
Obrázek

Alena1
začátečník

Re: GENIÁLNĚ JEDNODUCHÁ KOMPLEXNÍ PÉČE O VAŠI PLEŤ

Příspěvekod Alena1 » pát 20. úno 2015 9:20:01

Konečně jsem našla recept na krém, kde nejsou žádné látky, které nechci na své kůži. Moc děkuji, těším se až zkusím výrobu...

Silvie
začátečník

Příspěvekod Silvie » pát 20. úno 2015 9:20:01

Skvělý nápad se směsí olejů! Postupně pořizuju olejíčky, protože začínám uvažovat zeleněji (a nakonec i ekonomičtěji). Jen by mě zajímalo, jestli je nutné používat gel nebo krém jak nosič olejů do pleti? Nestačí přímo nanést na pleť zvlhčenou růžovou vodou nebo aloe gelem? Ráda se nechám poučit :-)

Blažena1
pokročilý

Příspěvekod Blažena1 » pát 20. úno 2015 9:20:01

Ahoj Silvie
na tvojí otázku bych odpověděla na dvakrát

samozřejmě jde použít olej jako výživnou složku samostatně a zvlhčit kůži před jeho aplikací nějakou květovou vodou (ostatně velmi často se právě tímto způsobem používají oleje, jako výživná pleťová séra)

co se týká smísení olejů s gelem (je vcelku jedno, jestli to bude gel z psylllia, nebo aloe), pak to přináší několik výhod:
1/ tato dvoufázová směs obsahuje olejovou i vodní složku.....proto se dá bez problémů obohatit výživnými složkami, ať už jsou rozpustné v tucích, nebo ve vodě
2/ i samotný gel je v podstatě výživnou, zklidňující a hydratující složkou
3/ z vlastní zkušenosti musím říci, že takovýto způsob použití je i ekonomický....použiju jen tolik, kolik je má pokožka schopná absorbovat....při aplikaci oleje na navlhčenou pokožku se dost těžko odhaduje množství a proto máme tendenci dát oleje víc (i když jde jen o kapky) a následně potom nevstřebaný olej otřít do ubrousku, pokud je olej ve směsi s gelem, pronikání do pokožky je vcelku rychlé, účinné a bezezbytkové.......hned poznám, jestli mám přidat, aby byla pleť nasycená
4/ a je to samozřejmě i pohodlnější

abych to tedy shrnula, pokud chceš olejové sérum, pak aplikuj několik kapek směsi olejů na navlhčenou pokožku.....hotovo
pokud chceš tyto oleje používat jak o veeeeelmi lehoučký krém, nekomplikovaný emulgací, bez zahřívání složek a s možností přidání dalších výživných složek, pak je toto smísení olejů a gelu ideální volba
B.

Silvie
začátečník

Děkuji za vysvětlení. Ani jsem nedoufala v tak rychlou reakci :-) Je pravda, že jsem začátečník v domácí kosmetice. Teprve pořizuju základní suroviny, abych se odstřihla od komerčních výrobků, jejichž složení jsem začala řešit až letos díky stále novým a novým vráskám - je mi 37. Po zjištění, co všechno ty přípravky obsahují, a že mi vlastně vrásky zhoršují, letěly do koše. Chci jít cestou co nejjednodušší, nejpřirozenější a pokud možno co "nejsyrovější", čili žádné zahřívání, žádné vaření, prostě smíchat, napatlat a jít. Oleje mi maximálně vyhovují. Mám suchou pleť a gely mi nikdy svou konzistencí nedělaly dobře.
Tak mě napadá, když navrhuješ přimíchat oleje do gelu, teoreticky bych mohla udělat totéž i s tou růžovou vodou, ne? Plánuju dělat zásobu max. na dva tři dny kvůli cestování, takže ani žádná konzervace není nutná. Ale nevím, jak poměrově: kolik vody a kolik oleje? A jestli tedy vůbec?
Zatím mě baví stříkat na sebe růžovou vodu a mazat se olejem. Co se nevstřebá, vetřu do dekoltu, na ruce, do vlasů nebo slíznu :-D To se mi na bio kosmetice líbí asi nejvíc. Většina se dá sníst!
Budu si muset zdejší diskuzní fórum důkladně pročíst a vstřebat nové informace.
Ještě jednou díky za odpověď :-)

Blažena1
pokročilý

Příspěvekod Blažena1 » pát 20. úno 2015 9:20:01

Ahoj Silvi
pokud Ti aplikace olejů vyhovuje, jak popisuješ, pak na tom nic neměň
je to výborná metoda, pokud používáš oleje vhodné pro svou pleť, pak skutečně není potřeba používat jinou kosmetiku.
Jen je opravdu nutné nanášet olej na navlhčenou pleť a jako "zvlhčovadlo" používat kvalitní květovou vodu (zkus třeba cistusovou) na první vrásky je bezvadná
B.

Silvie
začátečník

Díky za tip, Blaženko, citrusová voda by mě ve snu nenapadla. Nevím proč ji spojuju s mladou mastnou pletí. Dívala jsem se na popis na e-shopu a asi ji zařadím na top svého nákupního seznamu :-) Momentálně vsázím na šípkový a kokosový olej a chci zkusit jojobový, arganový (ten i na vlasy), z pšeničných klíčků, malinový, pupalkový a možná mrkvový. Uvidíme, jak se který osvědčí. Rozhodně mám dobrý pocit z toho, že jsem změnila směr v péči o pleť více do přírody. Někdy nejjednodušší řešení bývá to nejlepší.

Týna
začátečník

Příspěvekod Týna » čtv 12. bře 2015 0:24:42

Dobrý den, nemám vůbec žádné zkušenosti s domácí výrobou jakékoli kosmetiky a jsem ve fázi hledání receptů a zorientování se v postupech, surovinách a výrobcích. Váš recept mě zaujal svojí jednoduchostí a mám na Vás tedy doplňující dotazy. Je mi 30 let, mám dvě malinké děti a ráda bych vytvořila nějaký univerzální přípravek k mazání celé rodiny. Nadchla mě myšlenka vytvořit obecný základ a ten pak dopnit každému olejíčky podle individuálních potřeb! Já sama mám pleť smíšenou, aknozní, se sklony k šupinatění, rozšířené póry a jiné radosti jako nejednotnou barvu a celkově mi chybí jas, takže potřebuji něco, co mi pokožku vyživí, ale nezatíží, zároveň napumpuje počínající vrásky, vrátí svěžest a ještě bonusem pomůže řešit akné. Děti mají výhodu v tom, že nic moc nepotřebují (ty moje jsou navíc již bez plenek a ani nemají žádné kožní potíže), spíš tak přes léto něco po pobytu na slunci nebo v chlorované vodě, v zimě trochu pomáznout po styku s mrazem a větrem, apod.... A teď tedy otázky: 1) nevím, jak moje počínání dopadne a tak se trochu bojím investovat vysoké částky do nákupu mnoha druhů olejů a dalších surovin- co doporučujete nejvíce pro tyto mé potřeby? 2) pročetla jsem všechno možné a docela se mi zamlouvá konopný olej. Slibuje vysoký obsah širokého spektra různých pečujících i léčivých složek, tedy ho vidím jako multifunkční a tím pádem cenově výhodný. Bylo by možné použít jako olejovou složku pouze tento? Také jsem z jeho specifikace pochopila, že by vyhovoval i k mému zamýšlenému použití i na děti. Co si o tom myslíte? A jak jeho vůně- je ne/příjemná nebo dokonce žádná a je tedy potřeba použít další složku k ovonění? Ráda bych, aby výsledný produkt byl nejen užitečný, ale i voněl nějakou lehkou, svěží a čistou vůní. 3) Pokud správně vidím, na fotce máte Váš výrobek v lahvičce s pumpičkou, což by mi velmi vyhovovalo. Jaká je konzistence? Jako pleťové mléko? Moc Vám děkuji za odpovědi!

Zpět na