Vítáme vás v diskusním fóru EkoKoza Cz

Krém prosmíšenou pleť

Pája
člen

Krém prosmíšenou pleť

Příspěvekod Pája » pát 20. úno 2015 9:20:01

Dobré poledne,
chtěla bych moc poprosit, zda byste mi někdo poradili. Chtěla bych si vyrobit pleťový krém z níže uvedených ingrediencí, ale nejsem ještě tak zběhlá - tudíž nevím dávkování (gramy,poměry..)a postup při míchání surovin. Mohl by mi s tím někdo pomoct?
Předem mockrát děkuji. :)

Suroviny:

nálev z lněného semínka
růžová voda
levandulová medová voda
bio olej z hroznových jader
med
kyselina stearová
bio jojobový olej
extrakt z vilínu viržinského *
bambucké máslo
Cetearyl Alcohol
olej ze semen kamélie *
levandulová silice
neroliová silice *
geraniová silice *
glycerín

* označené suroviny - nevím zda seženu (tak kdyžtak nemusí být uvedeno dávkování)

Děkuji :) :)

Blažena
pokročilý

Re: Krém prosmíšenou pleť

Příspěvekod Blažena » pát 20. úno 2015 9:20:01

Ahoj Pájo,
pokusím se......

nálev z lněného semínka - za mě ne, zkoušela jsem vyrobit lněný sliz pro použití do kosmetiky...do tří dnů začal kvasit a smrdět i přes konzervaci
růžová voda - ta je OK, moc ráda jí sama používám, jen pozor, je hodně aromatická a její vůně ráda přeráží všechny ostatní vonné složky, do krému na obličej relativně málo, bude ti vonět pod nos celý den a to nemusí být vždy příjemné
levandulová medová voda - nevím, co si pod tím představit..zkus se trošku rozepsat, med je v součinnosti s vodou docela prevít a rád kvasí, pozor na to
bio olej z hroznových jader - pro smíšenou a mastnou pleť výborná volba - je to tzv. \"suchý olej\", který se výborně vstřebává a nezanechává pocit mastnoty
med - do balzámů a mastí bez vody OK, ale do krému s vodou bych ho nedávala (ale jinak med je vynikající surovina v péči o pokožku)
kyselina stearová - vyrobíš s ní skvělá másla, ale do krému na smíšenou pleť bych ji nedávala, udělá krém víc hutný a těžší, takže spíš pro suchou a na noc
bio jojobový olej - výborný pro všechny typy pleti, složením vosk, který se hodně podobá kožnímu tuku, výborná vstřebatelnost, nezanechává pocit mastnoty
extrakt z vilínu viržinského * - asi budeš špatně shánět, nahradila bych vilínovou květovou vodou, místo růžové vody
bambucké máslo - udělá krém \"hutnější\", pokud bys na něm trvala, pak určitě studený lis, velmi malé množství a pro smíšenou pleť jen v krému v noční výživnější verzi
Cetearyl Alcohol - přiznám se, že tady budu kopírovat vědomosti jiných, ale co o něm vím, pak je to spíše stabilizátor emulzí a zahušťovadlo, než emulgátor, jako takový....možná někdo doplní, já ho nepoužívám, proto bych jako emulgátor do krému volila jinak: emulgační vosk 3, OLIVEM
olej ze semen kamélie * - olej ze zeleného čaje - jestli máš zdroj na olej za rozumnou cenu, pak \"závidím\", špatně se shání a je drahý, navíc je výborný pro pleť velmi suchou, což nebude tvůj případ......když už budeš nakupovat, pak je výborná náhrada v olejích: šípkovém, z pšeničných klíčků, pupalkovém

levandulová silice, neroliová silice *, geraniová silice *
co se týká silic a esenciálních olejů:
pro pleť dehydrovanou: geránium, levandule, mrkev semeno
pro pleť s vráskami: geránium, mrkev semeno, neroli, palmorůžový, růže, růžové dřevo, santal
pro pleť smíšenou: geránium, mrkev semeno, levandule, neroli, palmorůžový, růže, růžové dřevo, santal
kombinace EO levandule s růžovou vodou je krásná, ale ve směsi s jinými olejíčky je přebíjející a není moc hezká (můj subjektivní pocit)
glycerín - výborná složka, jen bych ho využila na maceraci nějakých bylinek ve formě hydroglycerinového macerátu

abych to shrnula:
pokud ještě uvažuješ o koupi chybějících surovin, pak nahradit lněný sliz aloe vera gelem,
jestli chceš mermomocí použít levandulový EO, pak levandulovou vodu, nebo ještě lepší varianta pro pleť smíšenou s jemnými vráskami - kombinace cistusové vody a EO cist ladanový
bambucké máslo nahradit babassuovým olejem (ale jen na noc)
volba jiného emulgátoru
potřebuješ konzervant - COSGARD (v každém případě), vitamin E (pro krémy, které budeš chtít uchovávat více, jak 3 měsíce)

zkus se v tom trochu probrat a vybrat si suroviny (kombinace olejů je na tobě, u květových vod bych volila jen jednu variantu spolu s aloe vera gelem (ten je bez \"vůně\")
zítra bych se pokusila o nějaký recept z toho, co si vybereš
pa, Blažena

Pája
člen

Dobrý den,
moc moc děkuji za velmi užitečné rady.
Ty suroviny jsem vypsala podle krému, který jsem používala (moc mi na mé pleti \"seděl\"),používala jsem ho spíše na noc-ale je hrozně drahý..takže jsem se chtěla pokusit o výrobu vlastní varianty... :)

Co se týče surovin, určitě si od Vás jako zkušené \"Alchymistky\" ;-) nechám poradit..
Takže určitě vyměním:
lněn.semínko - za aloe gel,místo EO levandule - levand.vodu+EO cist ladanový, místo bamb.masla - babassuový ol., Cossgard, Vit. E,, ol. z hrozn. jader,jojob. olej, vilínovou květ vodu, emulg. vosk3, glycerín (nebo hydroglycerin. macerát - máte tip z jaké bylinky, na smíšenou pleť?), silice:geránium, neroli, ruzové drevo (nemám je ještě moc \"očichané\", takze nevím zda ta kombinace pujde k sobe - kdyžtak prosím o lepsí tip:) .. )

Budu moc ráda za \"náčrt\" množství a postupu.... :)
Moc moc děkuji!!

Krásný den

Blažena
pokročilý

Příspěvekod Blažena » pát 20. úno 2015 9:20:01

Takže Pájo, tady by to bylo, uznávám, trochu dost přísad, ale tvůj \"čumáček\" si je určitě zaslouží :D :D

Hydratační krém pro smíšenou pleť - dva 50 ml kelímky

Olejová fáze:
olej z hroznových Jader - 8 gr
jojobový olej - 8 gr
babassuový olej - 4 gr
emulgační vosk 3 - 7 gr

Společně zahřát ve vodní lázni na 65°C (emulgační vosk se musí zcela rozpustit v olejích)

Vodní fáze:
aloe vera gel – 20 gr ( v nabídce eschopu je aloe vera extrakt gel, který je hustý, ten mám na mysli, pokud bys použila jiný aloe gel, řídký jako voda, pak přidej špetku xanthanové gumy - pro zahuštění gelu)
květová voda – 30 gr
hydroglycerinový macerát – (měsíček lékařský a kosatec kořen mletý) - 20 gr,
nebo - 5 gr glycerin + 15 gr květové, nebo destilované vody (s původním množstvím 30 gr vody v receptuře by to bylo celkem 45 gr)

Dohromady smíchat a v jiné misce a zahřát ve vodní lázni na 65°C
Obě fáze by měly mít stejnou teplotu, v tuto chvíli začneš pomalu vlévat vodní složky do olejů za stálého míchání metličkou, složky se spojí a vznikne ti emulze, asi jako puding. Po zhruba 3 minutách vložíš svůj krém do studené vodní lázně a stále mícháš - tím krém rychleji ochlazuješ.
Do vlažného krému, musí mít teplotu pod 40°C, začneš přidávat :

Doplňkové složky pro výživu a konzervaci
COSGARD - 20 kapek – 0,7 gr
Vitamin E – 1 gr
EO - podle zvolené varianty pro květové vody a esenciální oleje

Varianty pro květové vody a esenciální oleje:
cistusová květová voda + EO cist ladanový 8 kapek

vilínová květová voda + EO: geránium 5 kapek, neroli 4 kapky, růžové dřevo 5 kapek

levandulová květová voda/růžová květová voda + EO: levandule 10 kapek, geránium, nebo růže 4 kapky

Pokud budeš chtít opravdu top produkt, pak můžeš do krému v poslední fázi přidat ještě (jakoukoli jednotlivě, nebo jejich kombinaci):
Bisabolol - 10 kapek (zklidňuje)
Rýžový, nebo ovesný protein – 2 gr (zlepšuje a udržuje hydrataci pokožky)
D-Panthenol - 2 až 3 gr (hydratace a zklidnění, hojivý)
Skvalan – 2 gr (sjednocuje mastnou a suchou pokožku, hydratuje a brání tvorbě vrásek)
Rostlinný kolagen – 1 gr (hydratace)

Co se týká toho medu - googlila jsem a našla jsem 2 suroviny, které bys mohla použít:
lyofilizovaná mateří kašička - je v nabídce eschopu, 1 gr/5 ampulek za 142,- Kč (do krémů se přidává v koncentraci od 1% do 5% - to je celé balení 5 ampulí, při nejnižší doporučované dávce 1%)
potom je tu ještě možnost použití \"medového prášku\", ale to bys asi musela požádat paní Martu (majitelka schopu na EKO KOZA), aby ho kvůli tobě naskladnila (já bych se tedy taky hlásila :P ) - nebo koupit v zahraničí.
Obojí jsou to suché prášky, které jsou rozpustné ve vodě, je třeba část vody před emulgací odebrat, prášek v ní rozpustit a vmíchávat až do zchladlého krému, aby se teplem nezničily aktivní složky.

Hydroglycerinový macerát si vyrobíš následovně:
12,5 gr glycerinu
37, 5 gr destilované vody
1 PL sušeného květu měsíčku
1 ČL kosatcového pudru
Vše smíchat v lahvičce a nechat dva dny macerovat (občas protřepávej), potom scedíš, vymačkáš a tekutinu použiješ v požadovaném množství do krému.
!!!Vynikající je taky kombinace – centela a tepezcohuite prášku – 5+5 gr!!!

Pokud ti nebude cokoli jasné, piš! Jsem tu pro tebe :)

Pája
člen

Zdravím,
receptík vypadá úžasně!! :) Myslím, že jsem pochopila všechno- máte to pěkně srozumitelně popsáno :)
Určitě postupně vyzkouším všechny navrhované varianty.. ;)
Moc moc děkuji za recept a rady!!! (nevím, co bych si bez Vás počala - asi by všechna má prvotní patlání skončila v koši :-D )
Už se nemůžu dočkat, až si krémík ukuchtím :)
Krásný zbytek víkendu!

ZuzkaC1
člen

Příspěvekod ZuzkaC1 » pát 20. úno 2015 9:20:01

Extrakt z vilínu koupit jde, ale bohužel ne v Česku,už se sem v maloobchodním balení nevozí-informace od kamarádky lékárnice. Ale na e-bay a Amazonu i vtahraničních \"samomíchačskýách\" e-shopech je běžně, třeba tady http://www.dragonspice.de/hamamelisextrakt.html . Jinak ale i ta vilínová voda je na smíšenou pleť výborná, používám ji místo pleťové.

Pája
člen

Aha..no se zahraničními weby nemám zkušenosti..tak asi radeji použiji tu vil.vodu, která je pro mě dostupnější :)
Děkuji ale za tip ;)

Zpět na