Vítáme vás v diskusním fóru EkoKoza Cz

Můj první

Jirka
člen

Můj první

Příspěvekod Jirka » pát 20. úno 2015 9:20:01

Ahoj všem,
na základě super receptu na hydratační krém od Blaženky (děkuji blážo), jsem včera udělal můj první \"krém\", ano ty uvozovky jsou na místě.
Tak nejdřív bych rád řekl, že mi asi chyběla technologie, snažil jsem se tady na foru najít podrobný postup přímo k tomuto typu. Jasně, našel jsem skvěle popsané návody od bláži, ale nevím jestli pro mě jako začátečníka dostatečně podrobné. Zahřátí vodné i olejové fáze na stejnou teplotu 65°C, do olejové přidat emulgátor, po rozpuštění smíchat s vodou a ... tady byl ten problém. Když jsem to smíchal tak to bylo jako gelovité a i po delším míchání nic. Pak jsem zkusil elektrickou metlu a najednou SUPER, začal z toho vznikat úžasně bílý krémovitý krém. Tak jsem tak míchal míchal a pak dal do dozičky. A teď nevím, čím to je, ale dneska jsem dozicku otevrel a v krému uviděl takové jakoby malé bublinky a krém už nebyl tak krásně našlehaný a bílý.
1. foto krém včera
2. dnes - tady je vidět, že jsou tam takové bublinky a není to už ono (detail kelímku)

Ještě co se týče EO a dalšího, koupil jsem si na ekokoze EO Granátové jablko, voní naprosto úžasně, tak jsem ho do krému dal. Pak jsem dal asi 1% urey, 1 ml Vit. E, 1ml ovesného proteinu a konzervant :D dal jsem Cosgard, ale asi hodně :D - 10 kapek, ale ten krém teď po tom cosgardu smrdí, takže místo esenciálního krému smrdí jak ajatin nebo jak nemocniční sál. No takže super! Jinak co se týče textury, je velmi příjemný a pleť je po něm super jemná, nevím jestli je to tou ureou nebo ovesným proteinem.
Mohu požádat o velmi detailní obecný postup? Co je špatně, proč jsou tam ted ty bublinky? Díky
Obrázek
Obrázek

Karla-mydlenka
člen

Re: Můj první "krém"

Příspěvekod Karla-mydlenka » pát 20. úno 2015 9:20:01

Já bych řekla, že jsou to vzudchové bublilnky, že jste hmotu přešlehal. Je nutné míchat ze začátku opatrně a jemně. Jinak cosgardu na takové množštví krému bych dala tak . 1 kapku:-) Ale krém vypadá hezky! Gratuluji!!

Jirka
člen

no ale ihned po vyšlehání to bylo super, jak kupovaný krém a pak najednou tohle, asi ho ale vyhodím, protože mě ten konzervant asi pálí, nebo jsem si to vsugeroval jak je ho tam hodně :)

ZuzkaC
člen

Příspěvekod ZuzkaC » pát 20. úno 2015 9:20:01

Podle mne mu není nic,stačí ho promíchnout špachtlí nebo čistou lžičkou, ťukout s dózou párkrát o stůl a budou fuč. Jinak asi žádný krém nezemulgujete jenom ručním mícháním, já míchám mixérkem na capuccino, některé krémy jen s lecitinem a voskem dokonce ponorným, tomu ani ten pidi mixérek nestačí. Dávkování Cosgardu je 0,6%, tzn. na 50g krému ho musíte mít 0,3g - tomu skutečně odpovídá cca 10kapek, jedna kapka by byla opravdu málo a krém by zplesnivěl (osobní zkušenost).
Výborné obecné postupy při výrobě krému najdete na stránkách Evky, blog moderní alchymistky.

ZuzkaC
člen

Otázka je, jeslti pálí právě ten konzervant, může to být cokoli jiného, nejčastěji dráždí urea.

ZuzkaC
člen

Kolik jste dal toho vonného oleje? Ten by taky mohl dráždit, není to esenciální olej, ale vonná kompozice, pokud je odtud (mimochodem esenciální oleje vyjma levandule a tee trea na kůži neředěné vůbec napatří a ředění musí být tak 1,5-3%). Nejlíp dát pár kapek na ruku nebo na tvář a vyzkoušet.

Jirka
člen

Super, promícháno naklepáno a bublinky jsou skoro všechny pryč, sice je stále takový nadýchaný, ale to je asi tím, že tam není moc oleje a to mi vyhovuje.
Ano, esence je odtud, dal jsem ho tam melinko víc než toho konzervantu. Jakým způsobem mám udělat to ředění? V lihu? Mám i pravé EO a ty teda pálí, ty používám do zvlhčovače vzduchu.

ZuzkaC
člen

Tím ředěním se myslí ředění v celkovém
objem krému - vlastně koncentrace. I pravé esenciální oleje se můžou do krému dát (dokonce je to velmi vhodné),ale nesmí se to přehánět a dodržovat koncentrace. Jsou neobyčejně silné,je to logický,když si člověk vezme,že třeba na 3itry esenciálního oleje z levandule je třeba100kg-je to obrovský objem, kvítky jsou lehounký.Jak sjme psala,koncentrace by měla být 1,5-3% - 1,5 je bezpečný i pro děti. Těch vonných by mělo stačit malinko,nemají terapeutický účinky,dávají se pro vůni a obvykle voní silněji. Asi nejlepší fakt vyzkoušet, udělat třeba příště bez urey a zkusit-jak jsem psala,ta často dráždí,pak vynechat vonný olej, zkusit jiný konzervant...jinak to asi těžko určit.

Blažena1
pokročilý

Re: Můj první

Příspěvekod Blažena1 » pát 20. úno 2015 9:20:01

Ahoj, ahoj všem

Jiříku, blahopřeji Ti k Tvému \"prvnímu krému\" :-)

Bublinky - ano, krém jsi přešlehal, Zuzka to napravila, dobře poradila ,holka zlatá :-)
Emulze nevznikne hned, k ˇuplnému spojení skutečně dojde až po cca 5 minutách intenzivního nepřetržitého míchání (jasně, jak kdy, ber to obecně, hodně záleží na poměru vody a olejů a koneckonců i na typu emulgátoru)
Za sebe musím napsat, že elektrický mixér používám jen na \"studenou emulgaci\", mixérek na kapučíno mi funguje jen na emulze s vysokým podílem vody, na hutné krémy to není, vrčí, ale nemíchá
Vodu do olejů vlévat postupně, nechrstnout najednou!!! A míchat a míchat a míchat....ono to nakonec dopadne. Já vymíchávám krém bez přestávky až do vlažné emulze. Trvá to i s včleněním \"dodatků\" asi 15 minut
Jako všeobecné pravidlo bych napsala.......emulzi kápni na hřbet ruky, pokud na kůži \"nehřeje\" (35-37°C), je čas na dodatky......pokud \"chladí\" (pod 25°C), máš hotovo a můžeš nalít do kelímku

Pro výrobu krému si pořiď

1/ dvě nerezové misky (pokud možno, co nejkulatější)
http://www.bergland24.cz/domacnost-gastro/nerezova-miska
proč nerez?
výborně vodí teplo (zahřívání i ochlazování)
skvěle se udržuje (hygiena)
je nezničitelný
proč dvě?
jednu na oleje a druhou na vodu

a jednu radu nakonec, až půjdeš nakupovat, vezmi si do kapsy magnet, až najdeš v obchodě regál s nerezovými miskami, vytáhni z kapsy \"chytlavého pomocníka\" a vyzkoušej - pokud se magnet chytne, nech misku ležet a hledej dál, to co magnet přitáhne, ti bude určitě časem rezivět, protože to jen leštěná ocel, ale nerez to určitě není!!!!!

2/ šlehací tepluodolnou nylonovou metlu, mám jich celkem asi pět, ale \"jedničkou\" se stala
http://www.kuchynskepotreby.cz/cz-detail-93515-mini-slehaci-metla-delicia.html
je malá, dobře čistitelná, a hlavně přesně padne do kulaté misky, krásně se s ní dá stírat ze stěn misky při míchání \"vynesená\" emulze - funguje tak současně i jako stěrka!!!

Teď se ještě vrátím k těm tvým bublinkám, mixérem s metlou většinou uděláš emulgovanou \"pěnu\", to není dobré, vešlehaný vzduch chce za prvé pryč - proto ti krém \"sesedl\", jakoby se srazil........za druhé obsah vzduchu urychluje kažení
pokud tedy chceš emulgaci urychlit, pak tedy v nezbytném a po nezbytně nutnou dobu případě \"spoj\" mixérem, ale potom domíchej ručně, tím hodně vzduchu \"vytlačíš\"
krém nemá vypadat jako šlehačka, ale spíš jako majonéza :-)
když už se ti tedy povede hodně zavzduchovat, pak krém promíchej, sklepni, znovu promíchej, ......až už nebudou na jeho povrch vyskakovat bublinky, přesně, jak radila Zuzka
možná zítra zjistíš, že krém znovu \"spadl\", postup zopakuj!

Cosgard je v poměru na 50 ml krém v doporučeném dávkování, jedna kapka je skutečně málo, krém nezakonzervuje
to, co ti v krému nevoní, může způsobit urea, je to močovina a může uvolňovat \"čpavkovou\" vůni, nicméně v koncentraci 1% by neměla působit dráždivě
co se týká \"pálivého pocitu\", pokud je to takové jemné štipkání, pak je to v pořádku, to je pocit při pronikání složek do kůže, pokud nezčervenáš, a pocit do pěti minut zmizí, nech kůži, ať si na krém zvykne
jestli ale kůže pálí delší dobu, zčervená, objeví se vyrážka, pak okamžitě přestaň používat! Budeš mít reakci na nějakou složku v krému, pak je na místě jednotlivé složky otestovat v předloktí a 24 hodin pozorovat reakci kůže

co se týká esenciálních olejů, to je skoro na útlou knížku, ale obecně
nejsou pravé a nepravé EO, jsou kvalitní a nekvalitní
kvalitní a čisté jsou zpravidla taky drahé (pro porovnání srovnej cenu třeba \"obyčejného\" levandulového olejíčku, na netu koupíš od 35,- do.......- pokud ho chceš přímo na pleť, nekupuj nejlevnější, na jejich výrobu je potřeba hodně rostlinného materiálu, nemůžou bý v požadované kvalitě za pár kaček, pokud jsou rozlévané do 10 ml skleněných lahviček, s těsnícím uzávěrem.......snad tím je srozumitelně napsáno, proč nemůžou být takto levné a kvalitní současně)
další věc je použití olejů typu: kokos, bambus, jahoda, třešeň, broskev, med, vanilka a jim podobné - takové ESENCIÁLNÍ OLEJE neexistují, jsou to vonné oleje (kompozice), u solidního prodejce jsou takto označené a v případě jejích použití přímou aplikací na kůži, by k tomu měly být vhodné - kosmetické, ještě lépe \"antialegik\" oleje (popis na lahvičce, nebo alespoň u nabízeného zboží by měl být samozřejmostí), tyto syntetické vonné složky mohou být velmi, velmi dráždivé a umí vyvolat ošklivé reakce. tady je test snášenlivosti vždy na místě
vonné oleje do aromalamp a jim podbné na kůži vůbec nepatří!!!!!!!!!!!!!

tebou použitý extrakt z granátového jablka z eschopu není esenciální olej!!!!! je to silně koncentrovaný výtažek z ovoce v alkoholu, mohl ti způsobit podráždění, opět je na místě nejdříve testovat
mimochodem z granátového jablka je pro kosmetiku vyráběný také CO2 extrakt a olej lisovaný ze semen - tudíž nezměňovat!!

a nkonec ještě jednu poznámku, teploměr, zdá se, máš.......nicméně u takto malých dávek při výrobě potřebuješ i váhu!
měla by vážit alespoň na 0,1 gr, ještě lépe na 0,01 gr......u mnoha dodatkových složek je vysoké riziko, že nadávkuješ špatně (pokud dáš míň, nebude mít kosmetika požadované účinky, pokud to ale přeženš...pak je velké riziko nežádoucích reakcí z předávkování přípravku
na použití kuchyňské váhy (byť s váživostí na 1 gram) zapomeňte!!!

Bláža

ZuzkaC
člen

Skvěle shrnuto :-)
Jinak bych vážně ještě doporučovala stránky moderní alchymistka,kde najdete spoustu užitečných rad.
K esenciálním oljeům - spíš než na tenkou knížku je to spíš na tlustotu bichli. Je strašně důležité, pokud sami nemáte hlubší znalosti a chcete experiemntovat,se radši obrátit na někoho,kdo je má - třeba školeného aromaterapeuta. Spousta esenciálních olejů je při vyšším dávkování nebezpečná (šalvěj,tymián,rozmarýn, skořice, hřebíček...) a platí,že méně je více.Spousta prodecjů nerozlišuje esenciální a vonné oleje-proto vám třeba při zadání vanilkový esenciální olej vyjedou lahvičky za 60,- korun a pak 5ml lahvička za téměř 1400,- - ta druhá je opravdu esenciální olej, to první je vonný olej (tady bych tě ,Blážo,opravila, existuje,ale má ho u nás jen velmi málo prodejců nebo se prodává jako absolue ředěný v jiném oleji). Dávat si pozor, z čeho ten olej je...koupíte si esenciální olej fialka fialku a čekáte fialkovou vůni....jenže esenciální olej z květů se opravdu nevyrábí, protože fialkové květy obsahují olejů jen nepatrné množství, vyrábí se z listů a voní úplně jinak než květy. Je to opravdu na dlouho a pokud si nejste jsití, je lepší se poradit. A i tak se stane,že nedostanete někdy jednoznačnou odpověď, názory se liší i u velmi známých jmen z oboru (třeba co se týče vnitřního užívání a vedlejších účinků).
Jsem se rozkecala, ale tohle mě moc baví, aromaterapii doma používáme i jako první pomoc u spousty běžných onemocnění.

Zpět na