Vítáme vás v diskusním fóru EkoKoza Cz

přetučnění při výrobě mýdla

Hanka1
začátečník

přetučnění při výrobě mýdla

Příspěvekod Hanka1 » pát 20. úno 2015 9:20:01

Zdravím všechny mýdlaře a jdu s dotazem :D :D
Dala jsem se do studia výroby mýdel metodou za studen, první dávky už zrají na roštech, ale narazila jsem na problém.
Obecně se doporučuje aby procento nezmýdelněných olejů nepřekročila 10% hmotnosti, což znamená, že když dám od Soap kalk přetučnění 10% již jsem vyčerpala možnost přidání výživného oleje do stopy? V různých receptech na mýdlo s tímto přetučněním , ale přidání dalších výživných i EO možné je, tak nevím jak je to doopravdy. Dneska se mi totiž podařilo toto :při přidání do velmi husté stopy- 2ml arganového oleje a 12ml EO(pomeranč+ vanilka)na celkovou hmotnost 500g olejů, že mi stopa pěkně zřídla a vylévala jsem dost tekuté. Napadlo mě že to je tím přetučněním. Nebo nevíte čím by to mohlo být???? Děkuji za radu

Blažena1
pokročilý

Re: přetučnění při výrobě mýdla

Příspěvekod Blažena1 » pát 20. úno 2015 9:20:01

Hanko, tuhle paseku s mýdlovou hmotou udělalo to, čemu říkáš EO....přinejmenším vanilka EO není, nejspíš se jedná o extrakt vanilky, nejspíš s alkoholem a to by mohla být možná příčina
2 ml arganového oleje (mimochodem příště si ho schovej do krému, do mýdla je ho škoda) to určitě neudělalo
co se týká přetučnění, v některých receptech jdu až na 20%.....mýdlo méně pění, je potom více krémové (emulzní), a funguje jako 2v1....tělový krém v mýdle - chceš-li

docela by mě zajímalo, jak to mýdlo nakonec dopadlo
Blažena

Zpět na