Vítáme vás v diskusním fóru EkoKoza Cz

ŠUMIVÁ BOMBA DO KOUPELE

Blažena
pokročilý

ŠUMIVÁ BOMBA DO KOUPELE

Příspěvekod Blažena » pát 20. úno 2015 9:20:01

Už jste o ní někdy slyšeli, nebo četli?
Když jsem o ní poprvé slyšela, přiznám se, nijak zvlášť mě neoslovila. Miluju sprchu a na válení ve vaně mě teda moc neužije. Ale někdy do ní přeci jen vlezu, většinou, když mi není úplně fajn, nebo, když si udělám masku a vanu mám jako relax a způsob, jak si užít svou „půlhodinku domácích welness“.
No, a když už se naložit do vany na půl hoďky, tak proč si to neudělat ještě příjemnější…..
A tak jsem se rozhodla si takovou šumivku vyrobit, když už ji tolik chválí, tak ať se teda ukáže!
A ukázala!!! Je to fakt bomba!!!
Na netu jsem si našla základní recept a pak už jsem experimentovala, míchala, někdy to dopadlo a taky nedopadlo…..

Obrázek

Dopracovala jsem se nakonec ke složení, které mi nejvíc vyhovuje a tady je tedy můj recept:
Co budete určitě potřebovat, je nějaká kulatá forma, do které směs natlačíte. V zahraničí se dá koupit, u nás nikoli. Ale to nám nevadí, protože my máme zlaté české ručičky a tak si seženeme malý plastový balonek. (znáte takové ty dětské bazénky plné malých barevných balonků?......tak to je on!!!!!!) Ten opatrně rozřízneme na polovinu….. a máme formu.
Až umícháme směs na šumivky, tak ji do obou půlek balonků naplníme, dejte trochu víc, ono se vám to v té formičce stlačí, půlkami pootočte, přebytek se vytlačí a opadá, pak kouli vyndejte z formičky a „umáčněte – utáhněte……nevím, jak jinak ten úkon popsat.
Pak už jen nechte 3-4 hodiny sušit na vzduchu, nebo ještě lépe, dejte do trouby na půl hodiny na 50°C „upéct“…….tedy, pokud takovou troubu, ve které si můžete nastavit takovou teplotu, máte.
Pokud se vám během sušení stane, že vám koule začne jakoby kynout a praská na povrchu, pak jste dali moc vody a soda reaguje…….pokuste se o nápravu…..rozdrobte ještě nezatvrdlou kouli, přidejte lžíci sody a lžíci škrobu a začněte „koulet“ nanovo. Nebojte, bude šumět i tak….jen možná trošičku míň, ale bude!

Obrázek

Postup:
Smíchejte všechny suché složky, prosijte, abyste neměli hrudky (syrovátka i soda rády hrudkují), pořádně promíchejte, pak přidejte olej, vůni, nebo esenciální olej, znovu promíchávejte rukama, jako když děláte drobenku na koláč. Směs je pořád suchá a rozpadá se, kápněte pár kapek barvy (pokud ji tam chcete) a znovu promíchejte. Když máte promíseno, přijde na řadu voda v rozprašovači…..2-3 x stříkněte, promíchejte, znovu poprašte vodou a zase to míchání…….až do doby, kdy vám po nabrání a zmáčknutí směs bude držet pohromadě a nerozpadá se.
Nemusí se to vždy povést napoprvé, ale tragédie to není, když se to po sušení rozpadá, tak to prostě do vany nasypte a je to…..ty fajnový přísady ve vodě budete mít i tak, akorát bez té šumivé fontánky……no a kdyby to bylo „mokré“ a začalo to kynout, tak už víte, jak to spravit.

Obrázek

ŠUMIVÁ BOMBA DO KOUPELE SE SYROVÁTKOU
Méně, ale podstatně déle šumí, krémovější a výživnější koupel díky syrovátce
150 gr soda bikarbona
75 gr kyselina citronová
50 gr kukuřičný, nebo bramborový škrob
50 gr sušená syrovátka

2 lžíce oleje z hroznů
30 kapek esenciálního, nebo vonného oleje (podle volby)
5-15 kapek - barva tekutá, rozpustná ve vodě
demineralizovaná voda - rozprašovat podle potřeby
3 kusy

ŠUMIVÁ BOMBA DO KOUPELE
intenzivně, ale krátší dobu šumí, méně krémová
170 gr soda bikarbona
80 gr kyselina citronová
80 gr kukuřičný, nebo bramborový škrob

2 lžíce oleje z hroznů
30 kapek esenciálního, nebo vonného oleje (podle volby)
5-15 kapek - barva tekutá, rozpustná ve vodě
demineralizovaná voda - rozprašovat podle potřeby
3 kusy

Tak a teď už víte všechno, co potřebujete k tomu, abyste mohli úúúúúúžasně lenošit…….nebo někoho obdarujte pro jeho půlhodinku „domácích lázní“.

Pája
člen

Re: ŠUMIVÁ BOMBA DO KOUPELE

Příspěvekod Pája » pát 20. úno 2015 9:20:01

Dobrý den, Blaženko....

a zase já.... ;)
prosím pěkně...demineralizovaná voda....co je tím myšleno??? myslíte destilovaná voda??? nebo stačí přefiltrovaná voda, co používám normálně v kuchyni- vyčištěná ve filtrační konvici...
děkuji velmi!!!

Jsem takový amatér v těchto věcech.... ;)

krásný den!

Pája
člen

Ano Pavli, mám na mysli \"destilku\", ale podle mě stačí i filtrovaná voda, je jí potřeba opravdu velmi, velmi málo. Výborná je i jakákoli květová voda, ale používat ji do šumivek mi přijde až moc marnivé.
Nedělej si šumivky do zásoby, oleje jsou těkavé a vyprchávají, koule pak už nejsou tak voňavé. Dávka na tři koule je tak akorát na maximálně 3 týdny, tedy pokud je nespotřebuješ dřív :-)

Pája
člen

Blaženko, mockrát děkuji, jste zlatá!!! JDU NA TO !!! ;)

Mirka
začátečník

Příspěvekod Mirka » pát 20. úno 2015 9:20:01

Dobrý den, mohla bych se zeptat, viděla jsem i koule, do kterých se přidává bambucké máslo, máte s tím nějakou zkušenost? děkuji

Blažena
pokročilý

Příspěvekod Blažena » pát 20. úno 2015 9:20:01

Ahoj Mirko, koule s tuhým olejem jsem nedělala, ale určitě v tom nebude žádný problém. Místo tekutého oleje přidáš do směsi bambucké máslo. Má bod tání 37°C, takže bych ostatní suroviny před mícháním nahřála na přibližně stejnou teplotu, aby máslo po vlití do směsi zase hned netuhlo, jinak postupuješ stejně, akorát s teplou směsí.

Používám hroznový olej proto, že se jedná o olej tzv. lehký a \"suchý\", beze zbytku se rychle vstřebá a při koupeli se ho většina vsákne do pokožky, takže nezanechává mastný povlak na povrchu vany, u bambuckého másla je vstřebatelnost o dost pomalejší, koupel by musela trvat o něco déle, abys vlastností másla využila, navíc olej se do bomby přidává hlavně kvůli zvláčnění a má funkci nosiče a rozpouštěče eterických olejů, nebo silic.
Já osobně bych vlastnosti másla využila až po koupeli, ve formě výživné a revitalizační tělové masky, výborné je ho zpracovat jako \"šlehačku\".

Zpět na