Vítáme vás v diskusním fóru EkoKoza Cz

ZUBNÍ PASTA A ÚSTNÍ VODA NA PARADENTOZU

Blažena
pokročilý

ZUBNÍ PASTA A ÚSTNÍ VODA NA PARADENTOZU

Příspěvekod Blažena » pát 20. úno 2015 9:20:01

Tento týden je v nabídce eschopu hřebíčkový esenciální olej a protože má co nabídnout, vkládám vám sem recept na zubní pastu, ve které je pro mě nepostradatelnou složkou.

RECEPT:

DESTILOVANÁ VODA - 30gr,
do které dáme malou špetku xanthanové gumy a vytvoříme si tekutý gel
HG MACERÁT - 30gr,
vyrobíte si ho z - po jedné ČL sušených bylin: heřmánek, máta, řepík, řebříček, šalvěj, kostival kořen - zalijete: 20 gr glycerinu, 80 gr destilované studené vody - a necháte 3 dny macerovat. Odeberte si opatrně potřebné množství čistého macerátu a zbytek si zatím odložte.
UHLIČITAN VÁPENATÝ - 18gr
BÍLÝ JÍL - 12gr
BENTONIT - 4gr
JEDLÁ SODA - 5gr
COSGARD - 20 kapek
Všechny suroviny společně vymícháme na hladký krém, do kterého přidáme:
EO HRŘEBÍČEK - 5 kapek
EO FENYKL - 5 kapek
EO MÁTA PEPRNÁ - 10 kapek

Takto vyrobenou pastu potom dolaďte podle svých představ:
1/ pokud budete mermomocí chtít pastu pěnivou, potom přidejte 3-5 ml Sodium lauroyl sarcosinate, v tomto případě odeberte stejné množství z objemu vody, aby vám pasta příliš nezřídla.
2/ pokud nemáte problém se slanou chutí zubních past, pak do směsi vmíchejte 1 ČL soli z mrtvého moře, nebo alespoň soli mořské, je vynikající na mineralizaci zubů (sůl musí být mletá, ne hrubá).
3/ pokud přeci jen budete chtít pastu sladkou, pak oslaďte STEVIÍ, nebo umělým sladidlem (ne cukr, kvasil by!)

Pasta zastaví krvácení dásní, otoky, zmírní bolest při zánětu, u lehčího průběhu ji zcela odstraní (právě kvůli hřebíčkové silici), výborně čistí a osvěžuje díky mátě.

A nakonec nám ještě zbyl macerát z bylin, do kterého přilijte 10 ml glycerinu, 40 ml vody a přidejte po 1 ČL - jemně drceného fenyklu a hřebíčku a nechte další dva dny macerovat, potom slijte, přidejte na 100 ml macerátu 1 ml cosgardu, nalijte do lahvičky. Právě jste si vyrobili koncentrát ústní vody, který před vyplachováním úst řeďte v poměru 1:2 (do kelímku, vždy čerstvě, ne dopředu, museli byste zbytečně víc konzervovat).
Voda má stejné klidnící a hojivé účinky.

Ještě pro doplnění:
Co se týká konzervantu - nabízí se COSGARD (nejvhodnější)
Pokud budete chtít konzervovat extraktem z grepfruitových jader, pak musíte misto xanthanu použít guarovou gumu (xanthan a grep spolu nekamarádí)
NATICID je rozpustný v alkoholu a olejích (ty v pastě nejsou!)

Pája
člen

Re: ZUBNÍ PASTA A ÚSTNÍ VODA NA PARADENTOZU

Příspěvekod Pája » pát 20. úno 2015 9:20:01

Super recept...určitě vyzkouším..:-)

Monika3
začátečník

Příspěvekod Monika3 » pát 20. úno 2015 9:20:01

Dobrý den, nešla by pasta vyrobit bez jedlé sody a místo bílého jílu dát zelený? Děkuji

míša
začátečník

Příspěvekod míša » pát 20. úno 2015 9:20:01

Vyrobila jsem si pastu a jsem z ní nadšená, ale napadla mě jedna věc. Uhličitan i jíl se mi zdají, i přes svoji jemnou strukturu, přeci jen trochu nešetrné na zuby, nemohou časem poškodit sklovinu?

Blažena1
pokročilý

Příspěvekod Blažena1 » pát 20. úno 2015 9:20:01

Mišo, máš pravdu, obě složky mají mírný abrazivní účinek, myslím, že je fér napsat, že je velmi vhodné, prosít složky přes velmi jemné sítko, občas se v něm větší zrníčko zachytí
nicméně pastu doma používáme hodně dlouho, ptala jsem se i své zubařky a na její doporučení jsme přešli na zubní kartáčky ULTRA SOFT - tedy nejměkčí, na zuby při čištění netlačit.......nemáme s poškozením skloviny žádný problém, je stejně "hrubá", jako většina bělících past, velmi úspěšně odstraňuje kávu, čaj a zubní plak a kámen....to je asi i důvod, proč se často setkávám s velkým nadšením, pasta "vybělí" zuby a je to znát hned napoprvé......k tomu navíc hojí bolavé dásně a krvácení z dásní - díky EO

pokud to mám za sebe shrnout.... používej měkký kartáček a na zuby při čištění netlač
Blažena

Zpět na