Vítáme vás v diskusním fóru EkoKoza Cz

Konopny krem

Jirka
člen

Konopny krem

Příspěvekod Jirka » pát 20. úno 2015 9:20:01

Ahoj vsem,
Rad bych se zeptal jak na konopny krem. Ne mast, ale krem. Delam mast resp vazelinu s konopim ale chtel bych klasicky lehci krem s konopim. Jak na to? Jak ziskat z konopi ty ucine latky?

Dekuji

Keit
začátečník

Re: Konopny krem

Příspěvekod Keit » pát 20. úno 2015 9:20:01

já si ho dělám tak, že naložím konopí do sójového oleje a nechám ho tam tři dny louhovat a pak používám olej s krému, vyrábím s emulgátorem olivem 1000.

Blažena1
pokročilý

Příspěvekod Blažena1 » pát 20. úno 2015 9:20:01

Ahoj Jirko
na maceraci je výborný \"frakcionovaný kokosový olej\", který je považován za nejvíc \"suchý\" olej
[url]http://www.eshop.ekokoza.cz/Vyroba-mydel-a-kosmetiky/Prirodni-konzervanty-kosm-aktivni-latky-vosky-a-vitaminy/Caprylis-caprylic-triglycerides.html[/url]
je nově v nabídce :-) a je to mimořádná surovina pro výrobu macerátů, tyto jsou \"silné\" a přesto \"nemastné\"
kyseliny kaprílová a kaprinová se velmi účinně vstřebávají kůží, vtahují do pokožky látky z bylin, které jsou v ní extrahovány a přitom tento olej na pokožce nenechává mastný film
dají se z něj vyrábět opravdu lehké \"nemastné\" krémy, které mají stejné účinky, jako krémy z mastných, těžkých olejů
maceraci můžeš dělat teplou metodou, to znamená, pokud jsi zvyklý konopnou mast tzv. \"péct\", stejný postup bude i u Caprylis, jen s tím rozdílem ,že budeš mít místo masti olejový macerát (tento olej snese vysoké teploty)

doporučila bych Ti, použít kombinaci macerátu z kytek, spolu s klasickým konopným olejem ze semen v poměru 1:1......u lehčího krému do 20% olejové fáze

Asi takto:
20% kombinace olejů (včetně olejového macerátu)
5-8% emulgátoru (vosk 3, OLIVEM)
70% vodní složky (voda, hydrolát, HG macerát, vodní macerát)
2-5% doplňkových složek (panthenol, kofein, urea, protein, apod....pokud použiješ konopný olej, pak viamín E - antioxidant pro konzervaci konopného oleje ......a samozřejmě taky konzervant vodní složky - např. OPTIPHEN, NATICIDE)

takový krém bude lehký a bude mít účinky konopí, spolu s konopným olejem bude obsahovat i esenciální mastné kyseliny, výborné pro \"opravy\" a léčení kůže

Bláža

Jirka
člen

Ahoj blazo super diky moc urcite vyzkousim. Btw promin za opozdeny mail mel jsem toho posledni dobou hrozne moc. J.

Jirka
člen

Jeste k tomu peceni. Je i jina varianta zas tudena treba prip jak presne pect. Kdyz delam vazelinu zlouhave ji varim, chladim cedim atp. Takovy ten zdlouahy nekolika tydenni proces. Dekuji j.

Blažena1
pokročilý

ahoj Jirko
macerát vyráběj buď ze sušeného konopí staršího víc, jak 6 měsíců, nebo z čerstvě usušeného, ale před vlastní macerací rozprostři kyrky na plechu v troubě a \"dosušuj\" 1 hodinu při 100°C, pak teprve zalij olejem a maceruj
Proč to?
potřebuješ, aby se THC v rostlině přeměnilo na léčivé CBD
CBD je právě to co léčí!!!!
nechtěj po mě, abych se o tomto jevu rozepisovala, ale je popsán téměř ve všech zdrojích pro výrobu dobrých mastí, budeme tomu věřit, když se všechny zdroje shodují na tom, že v masti neléčí THC, ale právě CBD
Co se týká samotné macerace, teplo urychluje proces extrahování léčivých látek do oleje, zkracuje jeho dobu, vícenásobná (několika týdenní) macerace výsledný efekt násobí.....abych to zkrátila, pokud se rozhodneš pro kvalitní maceraci konopí, pak to neošidíš, bude to trvat několik týdnů za přispění tepla, nebo několik měsíců, pokud to necháš macerovat při pokojové teplotě
Co mě se týká, udělám mast z cca 1,5 - 2 litrů kokosáku, to je tak akorát pro potřebu mé rodiny a známých......ve chvíli, kdy slévám hotovou mast, nakládám další dávku, a tak dál pořád dokola

vyrobit můžeš i v rychlejší verzi, ale podle mě to nebude \"poctivé mazání\", pak bych jeho účinky srovnala s kupovanou mastí, která má právo se nazývat konopnou mastí jen proto, že je zjednodušeně řečeno smíchaná z vazelíny a konopného oleje (lisovaného ze semen), sušenou bylinu nikdy taková mast neviděla!!!
zkus se podívat na složení nabízených konopných mastí :-(

A jak olejový macerát?
nasyp konopí (listy i palice) do zavařovačky, trochu stlač a zalij olejem, našroubuj víčko, ale neutahuj.....pak máš dvě možnosti:
-buď v troubě, kde nastavíš teplotu na 100°C , peč hodinu, nechej týden stát, postup ještě nejméně dvakrát zopakuj, po 3. pečení (nejlépe 5. pečení) slij a je hotovo
-to samé, ale sklenici postav do velkého hrnce tak, aby byla aspoň ze dvou třetin ponořená, udržuj teplotu vody 1 hodinu okolo 100°C (ta zašroubovaná zavařovačka proto, aby ti do oleje nekapala zkondezovaná voda!

Takže Jiříku
jestli jsi doufal, že ti poradím, jak udělat konopnou mast přes noc, je mi líto, to neumím, extrakce neprobíhá tak rychle, jak bychom chtěli, ber to tak, že na kvalitu a účinek si musíš počkat
Ostatně to platí o všech macerátech, zejména u těch, které nesnesou vyšší teploty.....vyrobit dobrý macerát z takových bylin trvá i měsíce!!!!
Bláža

ZuzkaC
člen

Příspěvekod ZuzkaC » pát 20. úno 2015 9:20:01

Blážo, a nevadí ti u kokosáku, že teče? Já dělám letos konopnou do bambuckýho, u kokosáku mi vadilo, že v létě je to prostě pro nějaký cestovní balení nepoužitelný.Rafinovanýho ,samozřejmě.

Blažena1
pokročilý

Ahoj Zuzko,
popravdě, nikdy jsem to neřešila, masti podle mého patří do chladu, pokud potřebuju na kratší dobu, jak říkáš, třeba na týdenní spotřebu na dovče, pak v létě odeberu pořebné \"povolené - tekuté\" množství a naliju do do něčeho, co se dá dobře zavřít

no, ono by se mi to v bambuckém másle líbilo i z mnoha jiných důvodů, už kvůli jeho skvělým vlastnostem, ale taková mast by už byla opravdu dost finančně náročná

ZuzkaC
člen

Příspěvekod ZuzkaC » pát 20. úno 2015 9:20:01

Tak hlásím,že mast z bambuckého másla dokončena a maximání spokojenost. Ve finiši jsem ještě přidávala 15% za studena lisovaného knopného oleje, aby měla celé spektrum hojivých látek obsažených v konopí a vyšlehala - má bezvadnou konzistenci, která mi u toho kokosáku chyběla. Do části jalovcový eo pro lepší vstřebávání-ale typickou vůni to tedy stejně nepřerazí :-)) Zbytek macerobvaného materiálu projedu ještě olivovým olejem a použiju do mýdla.

Dany
začátečník

Příspěvekod Dany » pát 20. úno 2015 9:20:01

Krásný náměty, dělám mast taky z kokosáku podle receptu pana Ponikelského a ze správných odrůd je super účinná jak na bolesti, tak na kůži. Jen Blažena v tom základu, jak píše o tom, že se materiál musí před použitím ještě dosušuje v troubě, to je dekarboxylace a není pravda, že se THC mění na CBD, to jsou totiž dva z asi 60 druhů kanabinoidů účinných v konopí. Dekarboxylace pomáhá k tomu, aby se karboxylové kyseliny změnily v jejich deriváty a to jsou právě třeba ty nejúčinnější THC a CDB. Určitě taky zkusím ten krém, je to fakt zajímavé.

Zpět na