Vítáme vás v diskusním fóru EkoKoza Cz

Prohřívací chilli krémy, masti a gely

jiho
Administrátor
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 19. úno 2015 7:33:23

Prohřívací chilli krémy, masti a gely

Příspěvekod jiho » pát 06. lis 2015 9:41:32

Už delší dobu používám masti a krémy s obsahem kapsaicinu, tedy s extraktem z chilli papriček. V drogistické poradně jsem léčivé účinky tohoto pálivého koření zmínil, teď bych chtěl použití chilli trochu podrobněji rozvést. Nejprve tedy kde a jaké chilli je možné sehnat. Nejrychlejší je asi nákup v potravinách, kde bývá běžně k dostání jak mleté chilli, tak tzv. cayenský pepř. Ovšem pro skutečně pálivé masti a krémy je lepší použít alespoň extra pálivé chilli, nebo ještě lépe mleté Habanero, případně tady. A pokud bychom chtěli připravit opravdu silný pálivý extrakt, tak doporučím mleté Jolokie. S mletou Jolokií je ale nutné zacházet opatrně a olejový extrakt připravovat raději v latexových rukavicích, protože pálivost tohoto koření je opravdu extrémní. Velkou výhodou silně koncentrovaného extraktu je, že stačí jen malé množství extraktu přimíchat do našeho oblíbeného mazání na bolavé klouby, šlachy a svaly, aniž by se změnila konzistence.

Příprava olejového extraktu z chilli
Odvážíme si 10 g mletého chilli, zamícháme do 50 ml kvalitního trvanlivého oleje (například rýžový, olivový a pod.) a za míchání prohřejeme na 100°C. Odstavíme a během týdne můžeme prohřátí a promíchání několikrát zopakovat. Extrakt necháme ještě týden za občasného promíchání a nakonec jej slejeme přes jemné pláténko. Do mastí použijeme čirý extrakt a zbytek mohou milovníci ostrých jídel použít jako koření.

Použití extraktu
Předem upozorním, že množství připraveného extraktu přidávaného do mastí si každý musí odzkoušet podle vlastní citlivosti a hlavně podle použitého druhu chilli. Musíme vycházet orientačně z toho, že "obyčejné" chilli má kolem 30 000 SHU (viz Drogistická poradna), extra pálivé chilli kolem 100 000 SHU, Habanero i přes 300 000 SHU a Jolokia kolem 1 000 000 SHU. Jednotky SHU vlastně udávají pálivost, tedy množství kapsaicinu v papričkách. Takže Habanero je přibližně 10x silnější než "obyčejné" chilli, Jolokia 30x silnější. Extraktu z Habanera tedy stačí pro dosažení stejného účinku 10x méně, u Jolokie 30x méně.
POZOR! S extrakty zacházejte velmi opatrně, ať se vám nedostanou na sliznice. A pokud nepoužíváte rukavice, tak si velmi důkladně umyjte ruce, než se promnete oči! A jít s neumytýma rukama na záchod taky nemusí být dobrý nápad! ;)
(V příštím příspěvku proberu příklad masti a pokud budou nějaké dotazy, tak je zodpovím.)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů

cron