Pokud jste ještě nikdy mýdlo \"nevařili\", doporučuji vám, najít si postup výroby na internetu a začít svoje mýdlotvoření nějakým lehkým mýdlem. Toto mýdlo je přeci jen pro zkušenější mydláře

RECEPT
smícháme:
50 gr bambucké máslo
125 gr kokosový olej
150 gr olivový olej z pokrutin
50 gr ricínový olej
125 gr avokádový olej
70 ml bylinný výluh: rozmarýna, kopřiva, ostropestřec mariánský (hrst sušených bylin natlačíme do sklenice, zalijeme vroucí vodou - cca 100 ml a necháme louhovat, po 24 hodinách scedíme, vymačkáme tekutinu z bylin a přimícháme k olejům)
5 gr bentonitový jíl
Tuhé oleje rozpustíme, vlijeme tekuté oleje, přidáme výluh a jíl, promícháme. Udržujeme přibližně na teplotě 32°C, což je i teplota smíchání olejů a louhu!
Připravíme louhový roztok:
69 gr NaOH (hydroxid sodný) vsypeme do 120 ml destilované vody (spolu se 70 ml výluhu tvoří v konečném součtu 190 ml tekutin, což je 38% zastoupení tekutin v mýdle), rozpustíme. Necháme zchladnout na cca 32°C
Vlijeme louhový roztok do olejů a mícháme tak dlouho, až dosáhneme mírné stopy.
Ve stopě přidáme 15 gr ovčího lanolinu na přetučnění mýdla
Oddělíme trochu mýdlové hmoty a smícháme s jedním žloutkem (musí mít pokojovou teplotu), rozšlehaným s jednou zarovnanou lžící tekutého medu), poté vlijeme zpět do mýdlové hmoty, přidáme 5 gr esenciálního oleje - citronová tráva a řádně promícháme, nalijeme do forem, přikryjeme, necháme v chladu ztuhnout (mýdlo by nemělo projít gelovou fází), vyklopíme, ev. rozkrájíme a necháme zrát, dokud nedosáhne mýdlo hodnoty 8 a méně PH. Pokud neprojde mýdlo gelem, mělo by být použitelné cca po 4-5 týdnech.
Při použití mýdla dbejte na dvě věci:
1/ myjete si v první řadě pokožku hlavy, to je důležité! Na to byste se měli při mytí hlavy soustředit. Vlasy jsou až na druhém místě. Ne, že by snad nebyly důležité, ale nejvíce potřebujete očistit kůži, odstranit odumřelé zbytky. Z vlasů to jde mnohem snáz, než z kůže pod nimi.
2/ Po umytí šamponem mýdlového typu (toto je vždy mírně zásadité) proveďte oplach vlasů octovou vodou – 2 lžíce jablečného octa rozmíchejte s vodou, nebo bylinným výluhem podle typu vlasů – celkem asi 200 ml a vlasy polijte a řádně promněte, neoplachujte! Toto byste měli ostatně dělat vždy (i když používáte kupované šampony), pokud chcete mít vlasy lesklé, jemné a nezacuchané. U mýdlového šamponu je to nutné, abyste vlasům vytvořili vhodné PH – mírně kyselé – to vaše vlasy milují.
3/ Nakonec aplikujte nějaký bezoplachový kondicionér, ale o tom až příště.