Vítáme vás v diskusním fóru EkoKoza Cz

perkarbonát a taed do tekutého gelu?

Protože majitelé toto fórum již nepodporují a začali tu řádit spameři, byly zakázány registrace nových uživatelů!
Ve fóru se již nedočkáte odpovědí na svoje příspěvky, obracejte se proto přednostně přímo na majitele webu EkoKoza.
Dokud toto fórum bude existovat, s drogistickými dotazy mne můžete kontaktovat přes SZ. Pokusím se zodpovědět všechny vážně míněné dotazy.
JiHo
Otázky kolem chemického složení surovin, bezpečnosti práce ochrany zdraví, účinků obsahových látek a podobně.
Takže se jedná o poradnu kolem "drogerie", nikoliv kolem "drog", i když i bylinkám se odborně říká droga ;-)

Moderátor: jiho

Pravidla fóra
Protože majitelé toto fórum již nepodporují a začali tu řádit spameři, byly zakázány registrace nových uživatelů!
Ve fóru se již nedočkáte odpovědí na svoje příspěvky, obracejte se proto přednostně přímo na majitele webu EkoKoza.
Dokud toto fórum bude existovat, s drogistickými dotazy mne můžete kontaktovat přes SZ. Pokusím se zodpovědět všechny vážně míněné dotazy.
JiHo
lerozka
začátečník

perkarbonát a taed do tekutého gelu?

Příspěvekod lerozka » úte 15. zář 2015 12:24:14

Dobrý den, vyrábím si doma prací gel ze sody a marseilského mýdla a taky prací prášek ze sody, mýdlových vloček do kteréh přidávám perkarbonát a TAED. Chci se zeptat, zda bych mohla ten perkarbonát a TAED přidat i do tekutého gelu, zda se zachovají účinky. Ten sypký prášek mi moc nevyhovuje, protože když ho ve sklenici před použitím promíchám tak se soda hrozně zvíří a mám pocit, že jsem půlku dávky vdechla:-). A celkově mě gelová konzistence vyhovuje víc, ale bez toho perkarbonátu a TAEDU mě světlé a bílé prádlo zašedá.
Předem děkuji za odpověď.
Lenka Bořková

jiho
Administrátor

Re: perkarbonát a taed do tekutého gelu?

Příspěvekod jiho » úte 15. zář 2015 18:40:39

Nevím, jestli jsem dotaz správně pochopil:

Perkarbonát do tekutého přípravku nedoporučuji přidávat předem (při výrobě gelu). S vodou se z perkarbonátu uvolní peroxid vodíku, ten je poměrně nestabilní a rozkládá se na vodu a kyslík, který právě má bělící účinky ( jedná se o tzv. "kyslík ve stavu zrodu"). Bělicí účinek perkarbonátu by se tedy při skladování gelu rychle vytratil. TAED slouží k rychlejšímu průběhu bělicího procesu během praní při teplotách pod 60°C.

Naopak doporučuji namíchat si předem perkarbonát s TAEDem (do zásoby, uchovávat v suchu :!:) a tuto směs dávkovat při praní do pračky zároveň s gelem. Rozklad není zase tak rychlý a perkarbonát bude takto fungovat podle očekávání.

Zpět na