Vítáme vás v diskusním fóru EkoKoza Cz

Znamená 100% přírodní vždy 100% neškodný a prospěšný zdraví?

Protože majitelé toto fórum již nepodporují a začali tu řádit spameři, byly zakázány registrace nových uživatelů!
Ve fóru se již nedočkáte odpovědí na svoje příspěvky, obracejte se proto přednostně přímo na majitele webu EkoKoza.
Dokud toto fórum bude existovat, s drogistickými dotazy mne můžete kontaktovat přes SZ. Pokusím se zodpovědět všechny vážně míněné dotazy.
JiHo
Otázky kolem chemického složení surovin, bezpečnosti práce ochrany zdraví, účinků obsahových látek a podobně.
Takže se jedná o poradnu kolem "drogerie", nikoliv kolem "drog", i když i bylinkám se odborně říká droga ;-)

Moderátor: jiho

Pravidla fóra
Protože majitelé toto fórum již nepodporují a začali tu řádit spameři, byly zakázány registrace nových uživatelů!
Ve fóru se již nedočkáte odpovědí na svoje příspěvky, obracejte se proto přednostně přímo na majitele webu EkoKoza.
Dokud toto fórum bude existovat, s drogistickými dotazy mne můžete kontaktovat přes SZ. Pokusím se zodpovědět všechny vážně míněné dotazy.
JiHo
jiho
Administrátor
Příspěvky: 33
Registrován: čtv 19. úno 2015 7:33:23

Znamená 100% přírodní vždy 100% neškodný a prospěšný zdraví?

Příspěvekod jiho » úte 23. úno 2016 10:54:53

Otázka je mnohem složitější, než si mnozí lidé jsou ochotní připustit. Jako vždy zde hraje roli množství (dávkování), délka užívání a samozřejmě i co užíváme. Proto vás opravdu svědomití bylináři upozorňují, že většinu léčivých bylinek máme používat jen určitou dobu (většinou maximálně 14 dní až tři týdny) a potom si máme dát pauzu, většinou alespoň stejně dlouhou. Je jen málo bylinek, ze kterých můžeme dělat bez rizika čaj trvale.
Horší situace je u různých extraktů. Jsou (nebo by alespoň měly být) "standardizovány", tedy měly by mít vždy stejnou koncentraci účinných látek. Horší je, že se sice dozvíme, že extrakt je 10x, 100x koncentrovaný, ale jeho podrobné složení už zůstane kupujícímu utajeno a dá se dokonce říci, že je podrobně nezná ani výrobce. Jejich paradoxní výhodou je vysoká cena, protože "normálního" člověka obvykle ochrání před předávkováním. :)
S těmi extrakty je to vůbec problematické, protože tradiční (lidová, šamanská) medicína s nimi pracovala velmi zřídka a za dodržení často velmi speciálních postupů a obřadů (například známá ayahuaska). Odstrašujícím příkladem může být koka, z které se tradičně žvýkaly listy a jejich dlouhodobé užívání nepřinášelo domorodcům zdravotní problémy, naopak jim usnadňovalo život ve vysokohorských podmínkách. Smutná historie extraktu z koky (kokainu) je dostatečně známá. Je totiž obrovský rozdíl, když použijeme rostlinu, kde působí celý kompex látek (a energií - pokud je chceme brát v úvahu), nebo z rostliny různými postupy "něco" extrahujeme.

Alespoň tři příklady, že to není tak jednoduché:
Aloe vera (aloe pravá). Tento sukulent je již od starověku považován za zázračnou rostlinu. Listy aloe vera opravdu obsahují látky, které mají hydratační, detoxikační, hypotenzivní, antioxidativní, hojivé a protizánětlivé účinky, čehož se využívá např. při léčbě mykóz, lupénky, paradentózy, akné atd. Může působit pozitivně i na trávicí trakt. Z jejích účinků se skutečně těží při léčbě celé řady onemocnění, ať již v kombinaci s klasickou léčbou nebo dokonce i samostatně.
Listy aloe vera opravdu obsahují látky, které mají hydratační, detoxikační, hypotenzivní, antioxidativní, hojivé a protizánětlivé účinky, čehož se využívá např. při léčbě mykóz, lupénky, paradentózy, akné atd. Může působit pozitivně i na trávicí trakt. Z jejích účinků se skutečně těží při léčbě celé řady onemocnění, ať již v kombinaci s klasickou léčbou nebo dokonce i samostatně.
Listy aloe vera poskytují dva druhy tekutin s celkem zásadně odlišnými účinky – gel aloe a latex aloe.
Gel aloe je mírně nahořklá bezbarvá viskózní tekutina bez zápachu. Její extrakce z čerstvých dužnatých listů (z dužiny) a následné zpracování musí být provedeno velmi pečlivě, navíc látky obsažené v gelu jsou velmi nestálé, a proto se využívá různých patentovaných technik k jejich stabilizaci.
Latex aloe z listů aloe (pryskyřice aloe) je hnědočervené barvy a hořké chuti a je obsažená ve slupkách listů aloe. Má laxativní účinky (obsahuje anthron-C-glykosid aloin – derivát antracenu), čehož se využívá pro krátkodobou léčbu zácpy. Dlouhodobé užívání (déle než týden) je ale již kvůli obsahu aloinu nebezpečné (viz dále – laxativní účinky vedou ke vzniku dalších zdravotních problémů).
Pokud se latex aloe užívá déle než jeden rok, velmi to údajně zvyšuje riziko manifestace kolorektálního karcinomu... (zájemci o další informace pomůže "strejda Google".)

Kostival lékařský roste téměř ve všech částech Česka má hned několik zdravotních výhod. Má protizánětlivé, zklidňující a antibakteriální účinky, podporuje vykašlávání, funguje jako mírné sedativum, jako analgetikum a má hemostatické účinky, tedy zastavuje krvácení ran. V minulosti se využíval kostival jako přírodní lék proti různým onemocněním. Léčil více druhů střevních poruch, zastavoval vnitřní krvácení, pomáhal při zažívacích potížích i při syndromu dráždivého tračníku. Dokázal bojovat i se zánětlivými onemocněními jako je úplavice či onemocnění dásní. Vnitřně se využívá i při zánětech dýchacích cest a při plicních onemocněních. Některé studie prokázaly také pomoc kostivalu při snižování cholesterolu.
Dnes se však vnitřní použití kostivalu velmi nedoporučuje. Pokud již jej používáte vnitřně, tak ve velmi malých množstvích a ne dlouhodobě. Vnitřní použití kostivalu je vždy spojeno s rizikem intoxikace. V USA, Německu, Kanadě a Velké Británii byl dokonce zakázán prodej ústní vody s obsahem kostivalu. Kostival obsahuje malé množství toxických alkaloidů, které mohou nepříznivě působit na játra. Největší koncentrace těchto alkaloidů je v kořeni, starší listy obsahují také vyšší množství alkaloidů, mladé listy téměř žádné. Snažte se vyhnout používání kořene této rostliny, raději použijte mladé listy. Vysoké dávky užívané dlouhodobě mohou způsobit až rakovinu jater. Kostival by se neměl užívat déle než 10 dní, aby se alkaloidy stihly odbourat a vyloučit z organismu.

Podražec křovištní (Aristolochia clematitis) ] byl považován za léčivku, používali ho staří Egypťané, Řekové a Římané, a byl užíván až do raného novověku. Také hraje menší roli v tradiční čínské medicíně (byl zjištěn v řadě dovážených čínských léků).
Přitom podražec stimuluje imunitní systém a podporuje hojení ran, jenže obsahuje toxickou kyselinu aristolochovou, která je pro člověka smrtelně jedovatá. Rostlina obsahuje karcinogenní a genotoxické látky.
Proto se dnes už používá téměř výhradně zevně a to především v homeopatii na ošetřování proleženin a bércových vředů. Na ošetření špatně se hojících ran je možné použít odvar z podražce ve formě obkladu.
V žádném případě nepoužívat vnitřně!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host

cron